V priemyselnej počítačovej tomografii sa objekty zaznamenávajú trojrozmerne ako objem, v ktorom sa otáčajú o 360° a zaznamenávajú sa tisíce obrázkov.
Objekt, ktorý sa má merať, sa nachádza medzi röntgenovou trubicou a detektorom. Detektor zachytáva tieň vrhaný objektom, ktorý sa má merať.
Na základe hodnôt absorpcie röntgenových signálov je možné pomocou špeciálneho rekonštrukčného softvéru vypočítať trojrozmerné prierezové obrazy.
Najpoužívanejšou metódou v priemyselnej počítačovej tomografii je kužeľový lúč CT (cone beam).
S kužeľovým lúčom CT sa pokúša zobraziť celý objekt na detektore umiestnením testovaného objektu medzi röntgenovú trubicu a detektor.
Otočením testovaného kusu o 360° sa zaznamenajú obrazy tieňov a vypočítajú sa do objemu pomocou špeciálneho rekonštrukčného softvéru.
Objekt je možné zrekonštruovať aj na 181°, čo znamená výraznú rýchlostnú výhodu.
Testovaný objekt je možné posúvať vertikálne a horizontálne k osi otáčania a objem je tak možné vypočítať z niekoľkých jednotlivých skenov.
To znamená, že s vysokým rozlíšením je možné skenovať aj veľké objekty alebo pomocou čiastočných skenov zostaviť veľké časti na malom detektore.
Vejárový lúč CT je vhodný pre materiály, ktoré sa ťažko prenikajú a pre multimateriály.
Fan beam CT sa často používa na skenovanie s vysokou energiou.
Pri špirálovom CT sa vzorka tiež pohybuje pozdĺžne pozdĺž osi rotácie pre rotáciu v rovine.
Čo pri pohľade z objektu znamená skrutkovitý pohyb.
Helix CT je rozšírením ventilátorového lúča CT.
Laminografia je obzvlášť vhodná pre ploché komponenty, ako sú dosky plošných spojov, plechy a všetky typy panelových materiálov.
To umožňuje skúmať najmenšie čiastkové oblasti veľkoplošných testovaných predmetov, ako sú zostavené dosky plošných spojov, s vysokým rozlíšením bez zničenia testovaného predmetu.